Jak je to jinde?
Blíží se revoluce v bydlení? Rodinný domek se zahrádkou je přežitek, říkají urbanisté
"Sen o rodinném domku uprostřed zeleně, který byl v posledních 50 letech jednou z hlavních hnacích sil evropské ekonomiky, se podle urbanistů stává pomalu, ale jistě minulostí. Pozemků, vhodných ke stavbě nových rodinných domků ve volné krajině kvapem ubývá a jejich případná výstavba naráží na řadu ekologických limitů. Vznikají tak nové koncepty bydlení, které mají lépe odrážet požadavky doby. Někteří urbanisté v této souvislosti mluví o „revoluci“."
Dobrovolníci zachraňují šumavské mokřady. Kanály kopou IT experti i celé rodiny.
"Zhruba 150 milionů korun stojící projekt obnovy šumavských mokřadů si získal rychle velkou oblibu dobrovolníků, kteří při něm pomáhají. Po místech pro ně se loni jen zaprášilo a letos se čeká stejný zájem. Počet míst je omezen na zhruba 120 ročně ..."
Na Šumavě bojují se suchem. Chtějí obnovit přes tisíc hektarů rašelinišť a mokřadů.
"Správa Národního parku Šumava se bude ucházet o desítky milionů korun z programu LIFE. Peníze chce v následujících pěti letech použít na obnovu rašelinišť, mokřadů a drobných toků. Bojuje tak proti suchu a úbytku vody na Šumavě ..."
Lesníci obnovili vzácné mokřady u Načeradce. Daří se v nich zejména obojživelníkům.
"V lesích u Načeradce na Benešovsku obnovili lesníci vzácné mokřady, kde jsou ideální podmínky pro život obojživelníků. Historicky tady kaskáda tůní byla, časem byla ale téměř úplně zanesena zeminou a přestávala plnit svoji funkci. Lesy České republiky vodní dílo s pomocí peněz z Evropské unie obnovily ..."
Vodu vyčistí mokřad, budovy zchladí vertikální zahrada. Takové bude město budoucnosti.
„Je třeba se připravit na to, že budeme muset daleko častěji nárazově odvádět srážkovou vodu. V tom pomohou různé decentralizované systémy. Vodu tak budeme moct sbírat a uchovávat tam, kde spadne, a ideálně potom i zpětně využívat. I proto univerzita vyhloubila v areálu jezírko s mokřadem. Voda, kterou nevsákne zelená střecha, steče právě sem, stejně jako ta z chodníků, parkoviště a zatravněných ploch ..."
Návrat potoků do původních koryt a retenčních vlastností zemědělské půdy zadrží vody jako dvacet Orlíků.
"Vybetonovaná rovná koryta, pole a pastviny protkané melioračními trubkami nebo vysušené mokřady. To je dědictví po minulých generacích, které je spoluviníkem současného sucha, jež trápí Česko. Jediným řešením je vrátit přírodu do původního stavu. Dílčí projekty, které se už povedlo prosadit, ukazují, že jsou funkční ..."